کم آبی و شکارچیان غیرمجاز در اردکان بلای جان حیات وحش

زیست بوم: محیط بانان اردکانی، سه مدیر معدن سنگ آهن چادرملوی استان یزد را در حین شکار دستگیر کردند. این مدیران که مجهز به سلاح های گرم شکار بودند، توسط محیط بانان چادرملو در پناهگاه حفاظت شده یوزپلنگ شناسایی و دستگیر شدند.
    مدیر اداره محیط زیست استان یزد، در خصوص این مدیران به  گفت: «مجموعه معدنی در اردکان- ساغند داریم که این مدیران متخلف به یکی از معادن سنگ مربوط می شوند، که توسط محیط بانان منطقه حفاظت شده در منطقه در حین شکار دیده شدند و خودشان و تجهیزات شان توقیف شده است.»

    این اتفاق در حالی رخ داده است که این منطقه حفاظت شده یوزپلنگ در استان، جزو یکی از چند منطقه محل زندگی این گونه های در معرض خطر است. منطقه یی خشک که طبق گزارشات پیشین، اعلام شده بود که حتی با کم آبی در تابستان مواجه خواهد شد. منطقه سیاه کوه، پارک ملی حفاظت شده یی که در استان یزد، در منطقه اردکان، جزو مناطق حفاظت شده است، از ابتدای امسال مورد هشدار فعالان زیست محیطی این استان قرار گرفته، هشدارهایی که به کمبود آب در منطقه مربوط می شود و با شروع فصل تابستان به اوج خود می رسد.

    یکی از فعالان محیط زیست منطقه  گفته است: «در اواسط بهار بود که با اطلاع رسانی کمبود آب در منطقه، قرار بر این شد که بودجه یی برای انتقال آب در منطقه و رساندن آن از یکی از چاه های منطقه به سیاه کوه و رفع تشنگی حیات وحش، تخصیص یابد، در حال حاضر بعد از گذشت نزدیک به سه ماه، این بودجه تخصیص یافته ولی در پیچ و خم های اداری گیر کرده و هراس ما از این است که دیر به حیات وحش منطقه برسیم و شاهد تلف شدن گونه های جانوری باشیم.»

    او که از بودجه یی 300 میلیون تومانی  خبر می داد، ادامه داد: «چاهی در 20 کیلومتری سیاه کوه وقف محیط زیست شده است و قرار بر انتقال این آب با احداث خط لوله به منطقه بود، 300 میلیون تومان برای این کار و تامین منابع آب منطقه اختصاص داده شده اما هنوز این مقدار بودجه به دست محیط زیست استان نرسیده است.»
    اما رییس اداره محیط زیست استان یزد، انتقال این خط لوله آب از چاه را ملغی اعلام کرد و به  گفت: «در حال حاضر، سیاه کوه با کم آبی مواجه نیست، 15 منبع آب زیرزمینی در منطقه به شکل آب انبار احداث شده بود و در طول هفته با تانکر به این آب انبارها آب رسانی می شود.»
    موسوی در ادامه افزود: «محیط زیست استان برای پایدار شدن منابع آب منطقه، پروپوزالی به سازمان ارائه کرده است که در آن راه های مختلف رسیدن آب به حیات وحش را درنظر گرفته است. آب طبیعی در منطقه را که به شکل بارندگی در منطقه ظاهر می شود، می توان یا در منابع زیرزمینی نگه داشت یا با ایجاد سد، سعی در نگه داشتن آن بکنیم و با لوله گذاری از این دو یا سه منبع آب عظیم در منطقه به جای منابع کوچک آب، انتقال آب به مناطق مختلف انجام شود.»
/ 0 نظر / 26 بازدید