با زمین مهربان باشیم…/نوشته آقای حبیب اکبری در مورد طرح لیوان های یکبار مصرف

بر اساس آمارها در حال حاضر سالیانه ۱۰ میلیون تن پلاستیک در صنایع بسته‌بندی ایران استفاده می‌شود که از این تعداد ۵۷۰ هزار تن به تولید ظروف یکبارمصرف اختصاص می‌دارد که این آمار همچنان در حال رشد می‌باشد.

ظروف یکبارمصرف از چه موادی ساخته می‌شوند؟

پلی استایرین «PS» در ساخت انواع ظروف یکبار مصرف فومی و غیرفومی مانند لیوان و بشقاب و ظروف درب‌دار یکبار مصرف و… کاربرد دارند.

این مواد از ترکیبات آروماتیک و سرطان‌زا محسوب می‌شوند که طبق هشدارهای کارشناسان در دراز مدت برای سلامتی انسان تأثیر مضرری خواهد گذاشت.

یکی از راه‌های تأثیرگذار پلی استایرن بر سلامت انسان، مهاجرت مونرمرهای آن در شرایط اسیدی و قلیایی از ظروف بسته‌بندی به مواد غذایی می‌باشد.

به زبان ساده‌تر مونومرها بوسیله حرارت به پلی‌مر «پلاستیک» تبدیل می‌شوند و در موقعی که مواد غذایی داغ و حتی چرب در ظروف یکبارمصرف پلاستیکی ریخته می‌شوند واکنش برعکس اتفاق می‌افتد یعنی مونومرها از پلی‌مر جدا شده و وارد مواد غذایی می‌گردد که این موضوع می‌تواند در برنامه‌های غذایی و دادن شیرداغ و چای و … اتفاق بیافتد.

از سوی دیگر تجزیه این مواد در خاک بین ۳۰۰ تا ۵۰۰ سال به طول می‌انجامد و طی این مدت با نفوذ مواد شیمیایی  به زمین‌های کشاورزی و منابع آبی اثرات جبران‌ناپذیری بر سلامت انسان‌ها و محیط زیست وارد می‌نماید و ممکن است از طریق ژنوم انسانی به نسل‌های بعد نیز انتقال یابد.

استفاده از ظروف یکبارمصرف می‌تواند باعث بیماری‌های مختلفی از جمله؛ بی‌خوابی، افسردگی و خستگی و حتی آزاد شدن مواد سرطان‌زا گردد.

اما راه حل برای جلوگیری از این مشکل چیست؟

استفاده از ظروف یکبارمصرف ساخته شده با منشأ گیاهی «نشاسته، ذرت، برنج و گندم» و یا سلولزی «کاغذ» می‌باشد. پلیمرهای گیاهی در مایکروفر نیز قابل استفاده می‌باشد و در دمای ۹۰ تا ۱۰۰ درجه را براحتی تحمل می‌نماید و در عین حال هیچ‌گونه مواد سمی از آن آزاد نمی‌شود.

از دیگر خصوصیات این پلیمرهای گیاهی زمان برگشت به طبیعت در حداقل ۵ تا ۶ ماه  و بدون هیچ آسیب زیست محیطی می‌باشد.

انجمن دوستداران محیط زیست اردکان برای حفظ سلامت روزه‌داران و حفظ محیط زیست با اجرای طرحی برای کاهش و فرهنگ‌سازی استفاده از ظروف یکبارمصرف گیاهی برای برنامه‌های افطار و سحر روزه‌داران محترم سعی بر آن دارد که گامی در سلامت جامعه و محیط زیست شهرمان بردارد. در این راستا حجت الاسلام و المسلمین “سید اسماعیل شاکر” امام جمعه اردکان نیز با بیان نکات بهداشتی و استفاده همشهریان از لیوان‌های نشاسته‌ای، با اشاره به اینکه ظروف یکبار مصرف پلاستیکی هم برای جسم و هم برای محیط زیست مضر است مردم را به استفاده از ظروف نشاسته‌ای تشویق نمود.

امام جمعه اردکان همچنین در سخنان خود در نماز جمعه این هفته حفاظت از محیط زیست در برابر آلودگی را به عنوان یک امر واجب برشمرد.

“علی برزگر” کارشناس بهداشت محیط، مرکز بهداشت شهرستان اردکان هم با بیان این نکته که استفاده از ظروف یکبار مصرف پلاستیکی برای زمین مضر است افزود: مرکز بهداشت مداوم همشهریان را به استفاده از ظروف نشاسته‌ای تشویق کرده و از این طرح نیز استقبال نمودند است.

گفتنی است شهرداری اردکان هم در این راستا اقدامات مناسبی از جمله توزیع پلاستیک یکبار مصرف برای جمع آوری لیوان و کمک به خرید لیوان یکبارمصرف نشاسته ای با مساجد همکاری داشته است.

منبع

شهروند اردکان

/ 0 نظر / 13 بازدید