آشنایی با سبز قبا(کلاغ کاشی)

سبزقبــا

انگلیسی : Roller
فرانسوی : Rollier d’Eruope
لاتین : Coracias garrulus

مشخصات :
پرندگانی تک‌زی هستند ، نــر و ماده آنها همشکل است و در سوراخ‌ها اشیانه می سازند.

30 سانتی‌متر ؛ پرنده‌ای است درشت و زاغ شکل با منقاری قوی
بدنش به رنگ ابی لاجوردی کمرنگ است با پشت بلوطی روشن ، بال‌های آبی خوش رنگ ( که در پرواز حاشیه سیاه دارد ) و دم ابی مایل به سبز با پرهای میانی قهوه‌ای مایل به سیاه .
رفتارش تا حدی شبیه سنگ چشم است که از بلندی یا روی سیم‌ها بر روی حشرات در حال پرواز می جهد .
پروزاش شبیه کلاغ گردن بور است و گاهگاهی بالبازروی می کند ، در پروازهای موسم جفت‌گیری از ارتفاع زیاد در هوا معلق می زند و می چرخد 

 

سبزقبــای هندی
انگلیسی : Indian Roller
فرانسوی : Rollier de l’lnde
لاتین : Coracias benghalensis

مشخصات :
30 سانتی‌متر ؛ تارکش سبز مایل به آبی ، طرفین سر ، گلو و قسمت بالای سینه‌اش قهوه‌ای مایل به صورتی با رگه‌های سفید نامشخص است .
پس گردن و جبه قهوه‌ای دارد که اثری از رنگ سبز در آن دیده می شود . بال‌ها و دم ان طرح بسیار جالبی از ابی کمرنگ و بنفش پررنگ دارد که تضاد انها بیش از رنگ‌های دم سبزقبــا است .
رفتار و صدایش شبیه سبزقبــا می باشد .

زیستگاه :
مناطق باز با بوته‌ها و درخت‌های پراکنده .
زمین‌های زراعتی و نخلستان‌ها را ترجیح می دهد و در سوراخ تنه درختان آشیانه می سازد .

پراکندگی :
بومی و فراوان است .

 

انواع سبز قبا

 

انواع سبز قبا پرندگانی جذاب واز خویشاوندان «زنبورخوار» و «ماهی خورک» می‌باشند. آنها اندامی محکم وظاهری شبیه به زاغ کبود دارند. طول بدنشان حد اقل به ۲۲ وحد اکثر به ۳۲ سانتیمتر می‌رسد. منقارشان بلند واندکی خمیده‌است ونوک منقارشان تاحدی به قلاب شباهت دارد. دم آنها بلند وبصورت‌های چهار گوش یا باد بزنی شکل است. بالهایشان بتدریج باریکتر وبه نقطه‌ای در انتها ختم می‌شود. پروبال انواع سبز قبا بطور عمده از رنگ آبی روشن، سبز وسرخ تشکیل می‌شود. در بعضی از مناطق دنیا پرند ی سبز قبا از زیباترین پرندگان شناخته شده‌اند. باوجود آنکه رنگ پشت سبز قبا قهوه‌ای است، بقیه پرها وبال او آبی رنگ وسبز رنگ می‌باشد. بالهایش آبی تیره وباقی بدنش آبی مایل به سبز است. در بعضی مناطق تمام بدن سبز قبا به رنگ سبز تیره‌است. ۲ عدد جناحی دم سبز قبا رشد فوق العاده دارد وبه اندازه ۱۵ سانتیمتر از سایر پرهای دم بلندتر می‌شود. همچنین در بعضی از مناطق نیز رنگ سبز قبا، سبز مایل به آبی ورنگ پشتش شبیه به رنگ شابلوط است. سبز قبای نوک پهن از سایر همجنسان خود کوچکتر می‌باشد. سبز قبای نوک پهن در مناطق حاره زندگی می‌کند ورنگ پشتش قهوه‌ای ورنگ بال‌ها ودمش آبی روشن ورنگ سینه وزیر شکمش بنفش است. از این نوع سبز قباها در شمال هندوستان ، جزایر سلیمان و استرالیا یافت می‌شود.

پراکندگی
سبز قبا پرندگانی تنها هستند وآنهارا در حالیکه روی شاخه‌های لخت درختان وبربالای دیوار ساختمانها، رو سیم‌های برق نشسته‌اند، یا درحال جست وخیز کردن روی زمین می‌باشند، می‌توان دید. بسبز قبا پرنده‌ای ‌ست که در فصل تابستان‌ در مناطق مختص به خود از پراکندگی زیادی برخوردار است .
این پرنده دو زیر گونه دارد: اولی به نام garrulus که در شمال آفریقا از مراکش شرقی به سمت تونس، جنوب مرکزی اروپا و شرق آسیای صغیر (شمال غربی ایران و جنوب شرقی سیبری) و دومی به نام semenowi که در عراق و ایران ( به جز شمال غربی) به سمت شرق کشمیر و شمال ترکمنستان، جنوب قزاقستان و شمال شرقی چین زادآوری می کند.
سبز قبا از پرنده هایی است که مهاجرتهای طولانی می کند. در زمستان به جنوب آفریقا از شرق سنگان تا کامرون و از غرب اتیوپی تا کنگو آفریقای جنوبی می رود.
سبز قبا جمعیت بزرگی در دنیا دارد که نزدیک به 100000 تا 200000 به صورت منفرد در اروپا زندگی می کنند (آمار سالهای 1970 تا 1990) . اما در ده اخیر به علت استفاده از ماده های سمی برای نابودی حشرات و موشها و از کم شدن غذای این پرنده و همینطور تغییر کاربری مکانهای جنگلی و درختی به مکانهای شهری، تعداد آنها به طرز محسوسی کمتر شده است به طوری که در لیست قرمز پرنده های اروپایی قرار گرفته است.سبز قبا پرنده‌ای ‌ست که در فصل تابستان‌ در مناطق مختص به خود از پراکندگی زیادی برخوردار است .
این پرنده دو زیر گونه دارد: اولی به نام garrulus که در شمال آفریقا از مراکش شرقی به سمت تونس، جنوب مرکزی اروپا و شرق آسیای صغیر (شمال غربی ایران و جنوب شرقی سیبری) و دومی به نام semenowi که در عراق و ایران ( به جز شمال غربی) به سمت شرق کشمیر و شمال ترکمنستان، جنوب قزاقستان و شمال شرقی چین زادآوری می کند.
سبز قبا از پرنده هایی است که مهاجرتهای طولانی می کند. در زمستان به جنوب آفریقا از شرق سنگان تا کامرون و از غرب اتیوپی تا کنگو آفریقای جنوبی می رود.
سبز قبا جمعیت بزرگی در دنیا دارد که نزدیک به 100000 تا 200000 به صورت منفرد در اروپا زندگی می کنند (آمار سالهای 1970 تا 1990) . اما در ده اخیر به علت استفاده از ماده های سمی برای نابودی حشرات و موشها و از کم شدن غذای این پرنده و همینطور تغییر کاربری مکانهای جنگلی و درختی به مکانهای شهری، تعداد آنها به طرز محسوسی کمتر شده است به طوری که در لیست قرمز پرنده های اروپایی قرار گرفته است.عضی از انواع سبز قبا مهاجر هستند وزمستانها را بطور جمعی وبصورت دستجات کوچک باهم می‌گذرانند. بعضی از سبز قباهایی که در مناطق سرد سیر زندگی می‌کنند گاهی در هنگام شدت سرما به مناطق حاره نیز مهاجرت می‌کنند.


با اندکی تغییر:انجمن پرندگان
دکتر: ، العلوی ، هادی ، «(عالم الطیور والحیوانات) »، دار العودة ، بیروت ، لبنان ، چاپ پنجم سال ۱۹۹۸ میلادی به (عربی).
عطاءالله، سمیر،. (موسوعة المعلومات العامة) . دار عطاءالله للنشر والتوزیع، بیروت، لبنان، چاپ هشتم، سال انتشار ۱۹۸۴ میلادی به (عربی).

 

/ 0 نظر / 134 بازدید