برنامه حمایت از یوزپلنگ نتیجه بخش بود/ مذاکره با هند برای احیای شیر ایرانی

دیده بان حقوق حیوانات: معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور با اشاره به نتیجه بخش بودن برنامه حمایت از یوزپلنگ آسیایی، از مذاکرات این سازمان با کشور هند به منظور احیای شیر ایرانی خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر، محمد جواد محمدی زاده پیش از ظهر شنبه در جمع خبرنگاران و اصحاب رسانه لرستان در پاسخ به سئوال خبرنگار مهر پیرامون احیا و تکثیر گونه های در حال انقراض اظهار داشت: سازمان حفاظت محیط زیست کشور برنامه ای برای حفاظت و احیا گونه های در حال انقراض یا گونه های منقرض شده تدوین کرده که این دو طرح در حال انجام است.

وی با اشاره به اینکه یوزپلنگ آسیایی جزء گونه های در خطر انقراض است، اظهار داشت: تعداد این گونه در کشور به تعداد انگشتان دست هم نمی رسید که خوشبختانه در چند سال اخیر طی یک برنامه مورد حمایت قرار گرفته است.

وتصریح کرد: برنامه حمایت از یوزپلنگ آسیایی نتیجه بخش بوده است و هم اکنون حداقل ۱۰۰ قلاده از آن در کشور وجود دارد.

محمدی زاده با اشاره به اینکه یوزپلنگ آسیایی یکی از افتخارات محیط زیست ایران در جهان است، اظهار داشت: احتمال می دهیم تا ۱۲۰ قلاده از یوزپلنگ آسیایی در کشور وجود داشته باشد که در ۱۰ منطقه کشور گسترده شده اند.

وی یادآور شد: همچنین گونه های دیگری از جمله سمندر لرستانی و گورخر ایرانی نیز در خطر انقراض هستند که ما به طور جدی به دنبال اجرای طرح های حمایتی و حفاظتی این گونه ها هستیم و در حال حاضر این طرح ها در حال اجرا است.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور در ادامه با اشاره به اینکه ما در کشورمان با خطر انقراض گونه های گیاهی و درختان هم مواجه هستیم اظهار داشت: از ۸ هزار گونه گیاهی موجود در کشور۲۳۰ نوع آنها در خطر انقراض هستند.

وی تصریح کرد: سازمان حفاظت محیط زیست کشور به دنبال تکثیر و احیا این گونه های گیاهی است.

محمدی زاده همچنین با اشاره به گونه های منقرض شده ایرانی اظهار داشت: شیر ایرانی به عنوان یکی از گونه های اصیل ایرانی بیش از ۱۰۰ سال است که منقرض شده است و اثری از آن در ایران نیست.

وی با بیان اینکه گستره زیستگاه این گونه از یونان تا ترکیه و بخشی از ماوراء قفقاز و آسیای میانه، افغانستان و پاکستان تا هند است، تصریح کرد: مرکزیت و خواستگاه این گونه ایران است که حدود ۱۰۳ سال پیش آخرین بازمانده آن شکار شده است.

محمدی زاده با اشاره به اینکه هم اکنون نوع طبیعی آن در منابع طبیعی و جنگل های هند وجود دارد اظهار داشت: هم اکنون نوع پرورشی و دست پرورده شیر ایرانی در باغ وحش های فرانکفورت، لندن و بخش هایی از اروپا وجود دارد.

وی از مذاکرات سازمان محیط زیست ایران با هند خبر داد و افزود: ما به دنبال احیا زیستگاه و پرورش شیر ایرانی ابتدا به صورت در اسارت و سپس در زیستگاههای طبیعی هستیم و قرار است که کار علمی سنگینی روی احیا این گونه انجام شود.

محمدی زاده همچنین از انقراض آخرین ببرهای ایران در ۵۰ سال گذشته خبر داد و اظهار داشت: آخرین ببرها در منطقه گلستان و میان کاله شکار شده اند و هم اکنون گونه ای از آن در ایران وجود ندارد.

ی

/ 0 نظر / 132 بازدید

Whoops, looks like something went wrong.