کشف 100 قطعه پرنده قاچاق در خراسان جنوبی

 مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی از کشف و ضبط بیش از 100 قطعه پرنده قاچاق در ایست و بازرسی علی‌آباد بیرجند خبر داد.

به گزارش خبرگزاری فارس از بیرجند به نقل از روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی، حمید صالحی اظهار داشت: ماموران انتظامی در بازرسی از دو دستگاه اتومبیل که از مسیر سیستان و بلوچستان به طرف بیرجند در حرکت بود بیش از 100 قطعه طوطی سبز، مرغ مینا و فنچ کشف و دو متهم را در این زمینه دستگیر کردند. 20 قطعه از این پرندگان به دلیل شرایط نامناسب نگهداری تلف شدند.
صالحی افزود: این پرندگان از کشورهای پاکستان و هندوستان به استان سیستان و بلوچستان وارد و از آنجا به سایر استان‌های کشور حمل می‌شوند. حمل و نقل هرگونه پرنده وحشی از کشورهای همسایه ممنوع و جرم محسوب می‌شود.
مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی همچنین یک قطعه بوتیمار به علت اشتباه در تعیین مسیر مهاجرت در شهر سربیشه فرود آمد که توسط محیط بانان منطقه تیمار و رها سازی شد.
صالحی ادامه داد: این پرنده 75 سانتی‌متر طول دارد و  از حواصیل‌های بسیار خجالتی است که به سرعت خود را در نیزارها مخفی می‌کند.
وی یادآور شد: گردن کلفت و نسبتاً بلندی دارد که در حالت نشسته آن را جمع می‌کند، تاج سرش قهوه‌ای تیره و رنگ بدنش طلایی مایل به خاکستری است.
مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی تصریح کرد: لکه‌های قهوه‌ای سیاه فراوانی بر پشتش دیده می‌شود و بال‌های بزرگ و پهن، پاها بزرگ و سبز رنگ و منقارش زرد و مایل به سبز است.
صالحی افزود: هنگام احساس خطر در جای خود می‌ایستد و سرش را به حالت عمودی رو به بالا نگه می‌دارد و بدنش حالت قوزداری پیدا می‌کند.
وی گفت: این پرنده در نیزارهای متراکم و اراضی باتلاقی با بوته‌های به هم فشرده به سر برده و همانجا آشیانه می‌سازد و در ایران تولید مثل می‌کند.

http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13900802000289

/ 1 نظر / 6 بازدید
محمد شاکر

سلام بدون اغراق یکی از بهترین وبلاگ ها در زمینه ی خودتان هستید