نهم شهریور، روز حفاظت از یوزپلنگ آسیایی(ایرانی)

نهم شهریور، روز حفاظت از یوزپلنگ آسیایی(ایرانی)

 آخرین بازمانده‌های نسل یوزپلنگ آسیایی(ایرانی)

شهریور ماه هر سال برای علاقمندان و فعالان محیط زیست یادآور روز یوزپلنگ ایرانی است که برگزاری آن از سال ۱۳۸۶ آغاز گردیده است. در این سال، روز نهم شهریور ماه به عنوان “روز ملی حفاظت از یوزپلنگ ایرانی” انتخاب شد؛ تا دوستداران حفظ محیط زیست این مرز و بوم با انجام فعالیت‌های نمادین و معرفی یوز، در حفظ این گربه‌سان در حال انقراض سعی و تلاش نمایند.

روز نهم شهریور ماه سال ۱۳۷۳ یک یوز ماده به همراه سه توله‌اش برای خوردن آب به نزدیکی شهر بافق آمده بودند که با چوب و سنگ مورد حمله چند فرد غیر بومی قرار گرفتند. در این ماجرا دو توله یوز کشته شدند، ماده یوز زخمی فرار کرد و تنها یک توله توسط محیط‌بانان نجات یافت که با نام “ماریتا” تا سال ۱۳۸۲ در پارک پردیسان تهران زندگی می کرد.

پنجمین جشنواره "روز حفاظت از یوزپلنگ" 16 الی 18 شهریورماه در مجموعه تاریخی فرهنگی کاخ گلستان برگزار می شود.

    یوزپلنگ آسیایی شدیدا در معرض انقراض قرارد دارد. آخرین بازمانده های یوزپلنگ آسیایی که با جمعیتی کمتر از 100 عدد اکنون فقط در کشور ما ایران زندگی می کنند، برای رهایی از خطر انقراض نیازمند حمایت و حفاظت از سوی مردم ایران هستند. به همین دلیل از سال 1386 روز 9 شهریور به عنوان "روز حفاظت از یوزپلنگ" انتخاب شده است تا بهانه ای باشد برای آموزش های عمومی درباره یوزپلنگ و وضعیت بحرانی و حساس آن. هر ساله به این مناسبت گروه ها و تشکل های فعال در زمینه حیات وحش، در نقاط مختلف کشور برنامه های آموزشی متنوعی را در زمینه حیات وحش ایران برگزار می کنند.

    امسال با توجه به تقارن 9 شهریور با روزهای ماه مبارک رمضان، پنجمین جشنواره "روز حفاظت از یوزپلنگ" در تاریخ 16 تا 18 شهریورماه در مجموعه فرهنگی تاریخی کاخ گلستان، واقع در میدان پانزده خرداد (ارک) برگزار می شود. در این جشنواره که با حضور گروه های فعال در زمینه حیات وحش برگزار می شود، برنامه های آموزشی متنوعی برای اطلاع رسانی در زمینه حیات وحش ایران تدارک دیده شده است.

    برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد جشنواره می توانید با دبیرخانه جشنواره تماس بگیرید: 02188005926 و 09352543464

نخستین جشنواره سراسری روز حفاظت از یوزپلنگ آسیایی(ایرانی) در روز جمعه ۹ شهریورماه سال ۱۳۸۶ برگزار گردید. در این برنامه که به صورت سراسری در تهران و تعدادی از شهرها و روستاهای کشور برگزار شد، فعالیت‌های آموزشی و نمادین متعددی در راستای معرفی یوزپلنگ ایرانی به عموم مردم صورت گرفت.

یوزپلنگ آسیایی(ایرانی) که امروزه با جمعیتی درحدود ۷۰ تا ۱۰۰ قلاده، در آخرین سنگرگاه با نام یوزپلنگ ایرانی شناخته می‌شود، یکی از نادرترین گونه‌های جانوری دنیا به شمار می‌رود. هدف از نام‌گذاری این روز به نام روز یوزپلنگ، تنویر افکار عمومی درباره یوزپلنگ ایرانی و ارتقای آشنایی عموم با این گونه در سرتاسر کشور است.

نقل با باز نویسی و اندکی تغییر از:

  http://www.wildlife.ir/Default.aspx?Lang=1

/ 0 نظر / 73 بازدید

Whoops, looks like something went wrong.