سخنان ریس مجلس در حمایت از محیط زیست

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: رئیس مجلس شورای اسلامی با انتقاد از مغفول واقع شدن محیط‌ زیست، گفت: سازمان حفاظت محیط‌زیست برای کشور یک سازمان تفننی نبوده، بلکه یک سازمان ضروری است که مسئولیت حفاظت از نظم طبیعی کشور را برعهده دارد.

به گزارش خانه ملت، دکتر علی لاریجانی امروز (دوشنبه ۷ مهر) در مراسم گرامیداشت مقام محیط ‌بان با بیان اینکه محیط‌ زیست به عنوان مسئله‌ای مهم در کشور مغفول واقع شده است گفت: موضوع محیط‌ زیست و توجه به آن یکی از نیازهای اساسی کشور است که باید به آن توجه بیشتری صورت گیرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه سازمان حفاظت محیط‌ زیست برای کشور یک سازمان ضروری است و نه یک سازمان تفننی، تصریح کرد: مسئولان سازمان محیط‌ زیست مسئولیت حفاظت از نظم طبیعی کشور را برعهده دارند، نظم طبیعی که خداوند در عالم قرار داده و انسان بخشی از آن است؛ در دوران جدید این نظم طبیعی با دخالت انسان دچار تغییر و تحول شده که سرعت گرفتن کارها و پیشرفت برخی امور از این مورد دخالت‌ها است اما برخی آسیب‌ها و صدمات مانند تغییر آب و هوا نیز بر محیط‌ زیست تحمیل شده است.

تخریب محیط زیست افزایش نا آرامی بشر را در پی دارد

وی تصریح کرد: دخالت در طبیعت به قدری زیاد شده است که برخی از گونه‌های جانوری به کلی از بین رفته و این وضعیت شرایط زندگی و آرامش روانی انسان‌ها را تهدید می‌کند.

دکتر لاریجانی با بیان اینکه انسان‌ها در صورت وجود نظم طبیعی در محیط‌ زیست آرامش خواهند داشت، گفت: امروزه به واسطه برهم خوردن این نظم طبیعی و فاصله گرفتن انسان‌ها از طبیعت، اضطراب و ناآرامی بشر یکی از مشکلات جوامع است و به همین علت انسان‌ها بیشتر تمایل به سفر کردن و بودن در محیط‌ زیست دارند.

رئیس قوه مقننه با تاکید بر اهمیت وظیفه سازمان محیط‌ زیست برای حفظ و فراهم کردن شرایط طبیعی زندگی انسان‌ها، ادامه داد: اگر این شرایط طبیعی حفظ نشود اضطراب و نگرانی بشر افزایش می‌یابد.

وی با یادآوری اینکه مدل زندگی شهرنشینی و توسعه کشور به طبیعت تعدی می‌کند، تصریح کرد: در برخی موارد به منظور توسعه کشور چاره‌ای نیست و باید در طبیعت دستکاری شود و محیط‌ زیست برای توسعه کشور باید هزینه‌هایی پرداخت کند.

دکتر لاریجانی گفت: البته زمینه‌سازی برای توسعه کشور آدابی دارد که کشورهای توسعه‌یافته توانسته‌اند با به‌کارگیری این آداب و حداقل هزینه‌ها با حفظ محیط‌ زیست، توسعه پایدار را رقم بزنند نه اینکه مانند شهر تهران، آلودگی هوا را تا حد بحرانی افزایش دهند.

رئیس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: بخش دیگر از تعدی‌هایی که به طبیعت و محیط‌ زیست صورت می‌گیرد، غیرقانونی و غیرضروری است. اینکه افرادی چون سلاح دارند به جان گونه‌های گیاهی و جانوری بیفتند، دیگر ضرورت شهرنشینی و توسعه نیست، بلکه اینگونه رفتارها تعدی و سوء استفاده است.

محکوم شدن محیط بانان به دلیل درگیری با متخلفان از نظر قضایی قابل قبول نیست

وی با تاکید بر ارج نهادن به خدمات ارزشمند محیط‌بانان به علت کار پرمشقتی که دارند، افزود: محیط‌بانان ضابطان قوه قضائیه محسوب می‌شوند، بر این اساس اگر در راستای انجام وظیفه خود با متخلفان درگیری پیدا کنند و از لحاظ قضایی دچار مشکل شوند، قابل قبول نیست.

دکتر لاریجانی تصریح کرد: در این راستا اگر احتیاج به وضع قوانین جدیدی باشد، مجلس شورای اسلامی برای تصویب این قانون اعلام آمادگی می‌کند و رئیس سازمان محیط‌ زیست پیشنهادات لازم را به مجلس ارائه کند.

وی با یادآوری اینکه درخصوص حفاظت از محیط‌ زیست باید با افرادی که محیط‌ زیست را به مخاطره می‌اندازند برخورد جدی صورت گیرد، گفت: لازم است در این زمینه در برخورد با افراد خاطی و متخلف طبقه‌بندی صورت گیرد چرا که ما از لحاظ منابع طبیعی و جنگل‌ها با محدودیت بسیاری مواجه هستیم.

وی با یادآوری اینکه در شروع به کار خانم ابتکار در سازمان حفاظت محیط‌ زیست بر حفظ جنگل‌ها و منابع طبیعی تاکید داشتم، تصریح کرد: درست است که بخشی از این منابع به مرور زمان پیر می‌شوند و از بین می‌روند اما باید با مراقبت دقیق مانع تخریب شدید جنگل‌ها شد.

دکتر لاریجانی با بیان اینکه تعدی به طبیعت برای نسل‌های آینده بسیار مخرب است، گفت: وضع ضوابط مقطعی برای برخورد با مخربان محیط‌ زیست ضروری است و برای حفظ محیط‌ زیست باید سرمایه‌گذاری‌های لازم انجام گیرد، شاید این بحث در گذشته حاشیه‌نشین توسعه محسوب می‌شد اما امروز اگر به محیط‌ زیست به‌عنوان متن توسعه نگاه نکنیم، به توسعه پایدار دست نخواهیم یافت.

وی تاکید کرد: توسعه صنعتی برای رفع بیکاری و افزایش رونق اقتصادی، ضروری است، اما این اقدامات باید با رعایت ملاحظات زیست‌محیطی صورت گیرد.

درآمدزایی یکی از اصول مهم برای حفظ محیط‌ زیست است

رئیس مجلس شورای اسلامی با یادآوری اینکه ما کشوری هستیم که دارای معادن غنی و ذخایر نفتی و گازی هستیم، بر لزوم توجه به معادن و بهره‌برداری صحیح از این منابع به منظور توسعه اقتصادی و ایجاد اشتغال تاکید کرد و گفت: درآمدزایی یکی از اصول مهم برای حفظ محیط‌ زیست و حل مشکلات این بخش است، باید توجه داشت اگر نرخ رشد اقتصادی کشور افزایش نیابد، نمی‌توانیم چنین مشکلاتی را برطرف کنیم.

دکتر لاریجانی با اشاره به اینکه گلایه شما محیط‌بانان نسبت به پایین بودن حقوق به علت کمبود بودجه به حق است، تصریح کرد: این موضوع ناشی از این می‌شود که وضع درآمدی کشور مناسب نیست و در حال حاضر بیشتر به درآمدها و بودجه‌های نفتی اتکا می‌شود، در حالی که باید بهره‌برداری از معادن با رعایت ملاحظات زیست‌محیطی مورد توجه مسئولان قرار گیرد.

وی با بیان اینکه در بودجه سال ۹۴ و برنامه ششم به معادن توجه خاصی خواهیم داشت، افزود: سازمان محیط‌ زیست باید از این ظرفیت استفاده و در کنار رعایت نکات زیست‌محیطی بهره‌برداری از معادن را تسهیل کند.

برای دوره ۵ ساله هرگونه شکار و صید در کشور ممنوع شود

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، رییس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر کاهش تعداد گونه های جانوری و گیاهی در کشور گفت: برای دوره ۵ ساله هرگونه شکار و صید ممنوع شود تا شرایط تنوع زیستی در کشور بهبود یابد.

علی لاریجانی گفت: ادامه داد: اغلب شکارها تفننی است و کمتر کسی برای معاش شکار می کند و شکار تفننی از نظر اسلام اشکال شرعی دارد.

رئیس نهاد قانونگذاری با یادآوری اینکه در فصل بودجه‌ریزی قرار داریم و دولت لایحه‌هایی برای تبصره‌های مختلف بودجه به مجلس ارائه کرده است، گفت: شما می‌توانید با استفاده از ابتکاراتی صحیح، جهشی در بودجه سازمان محیط‌ زیست ایجاد کنید و اگر در این رابطه پیشنهادهایی دارید، در طول روزهای آینده به مجلس شورای اسلامی ارائه کنید.

/ 1 نظر / 49 بازدید
حقدوست

[گل][گل][گل][گل] [گل] [گل][گل][گل] [گل] سلام و درود بر شما گرامی، شما بزرگوار براي خواندن مطالب زير دعوت شده‌‌‌اید: ******** ## [گل] سه داستان بسيار زيبا و خواندني از امام جواد(ع) [گل] ## [گل] شهادت عصا بر امامت حضرت [گل] نجات همسايه [گل] سرانجام گستاخي ******** [گل] احادیث زیبا و خواندنی هفته [گل] ## امام جواد(ع)، مبارک‌‌ترين نوزاد براي شيعه ## دو عمل براي کساني که مي‌‌‌خواهند در دنيا و آخرت با ائمه(ع) باشند ## سه امر که مانع پشيماني مي‌‌شود ******** [گل] آیا افرادی مانند ادیسون و پاستور، پاداش الهى دارند؟ [گل] ******** [گل][گل] 40 توصیه مهم و کاربردی به زوج‌‌های جوان و غير جوان [گل][گل] ******** منتظر حضور و نظرات ارزشمند شما گرامی هستم. www.bia2mofid.persianblog.ir [گل] [گل][گل][گل] [گل][گل][گل][گل][گل]