یوزایرانی به 200قلاده برسد از معرض انقراض خارج می شود

یوزایرانی به 200قلاده برسد از معرض انقراض خارج می شود

به گزارش خبرگزاری محیط زیست ایران،جوراچیان گفت:"در حال حاضر دست کم 70 یوز ایرانی در زیستگاه های کشور وجود دارد و این آمار قابل اثبات است."
وی در پاسخ به این سوال خبرنگار ایرن که چه مدارکی دال بر این ادعا وجود دارد، گفت:" من 350 عکس از 90 یوزپلنگ ایرانی دارم که برای متخصصان مدرک معتبری به شمار می آید."
جورابچیان با یادآوری این نکته که مجامع بین المللی بدون مدرک و دلیل، پروژه ای را تأیید نمی کنند، افزود:" برآورد ما این است که تا 120 قلاده یوزپلنگ ایرانی در کشور وجود دارد."
با این حال کارشناسان مستقل این آمار را تأیید نمی کنند.
یوزپلنگ آسیایی یا یوزپلنگ ایرانی یک زیرگونه به‌شدت خطر در معرض انقراض از یوزپلنگ است که اکنون تنها چند ده قلاده از آن در ایران یافت می‌شود.این جانور در مناطق بیابانی در سطح منطقه زندگی می‌کرد و سال‌هاست که نسل آن در معرض نابودی کلی قرار دارد.
یوز پلنگها را در ایران می‌توان در مناطق کویری پیدا کرد که شامل قسمتهایی از استان‌های کرمان،خراسان، سمنان، یزد و تهران و مرکزی می‌شود. همچنین احتمالا یوزپلنگ‌ها در مناطق خشک بلوچستان پاکستان که هنوز شکار یافت می‌شود وجود دارند.
زیستگاه‌های یوز در ایران به علت پیشروی بیابان‌ها و تبدیل شدن بخشی از زمینهای زیستگاه به زمینهای کشاورزی و مسکونی شدن بخشی دیگر و همچنین از بین رفتن مراتع توسط دامهای اهلی و در نتیجه کاهش تعداد آهو و گوزن که از منابع غذایی یوزها هستند کاهش یافته‌است.
یوزها، غزالها و گوزنهای کوچک را شکار می‌کنند.در ایران بیشتر شکارشان آهو و جبیر و قوچ و میش، بز و کل و حتی خیلی وقتها خرگوش و دیگران حیوانات از قبیل حتی روباه‏ها و شغال را شکار می‌کنند .دیده شده که یوزپلنگ بز و گوسفند را نیز شکار کرده‌است اما به ندرت پیش می‌آید که به حیوانات اهلی حمله کند و معروف نیست که به انسانها نیز حمله کرده باشد.

/ 0 نظر / 185 بازدید