ایام عزای حسینی و قربانی کردن دام

مقدمه: افتخار و عزت مسلمانان به این است که برترین و کاملترین آیین الهی را برگزیدیم و خود را شیعه راستین پیامبر اعظم و خاندان پاکش گردانده ایم. یکی از مراسمات آیینی ما عزاداری بر سالار شهیدان امام حسین (ع) و یاران با وفایش می باشد. امید بر آن داریم که شایسته ترین عزاداری و مراسمات را برای زنده نگه داشتن ایام حسینی بپاداریم.

نذر دام قربانی و مشکلات ناشی از ذبح آن در جلوی عموم مردم و معابر سطح شهر

نذر دام و قربانی کردن در جلوی هیات حسینی یکی از رسومات قدیمی شهر ما می باشد ولی این کار همراه با مشکلات و آسیبهای روحی و روانی همراه می باشد و باعث انتشار بیماریها و آلودگی ها می شود که بهتر است در جهت سلامتی و بهبود کیفیت گوشت مصرفی عزاداران بهترین اقدامات و کارها صورت گیرد. بدون شک بزرگترین عامل برای انجام این کار نداشتن آگاهی لازم از طرف مردم است که در راستای اقدامات آموزشی و پیشگیرانه در صدد آنیم که شهری پاک و عزای خالصانه ای داشته باشیم. اما مشکلات و آسیب های کشتار دام در جلوی مردم و معابر سطح شهر:

1-      آلودگی بهداشت محیط با توجه به آلودگی خون ، مدفوع ،ادارا دام

2-      آسیب روحی و روانی زنان و کودکان بر اثر دیدن ذبح حیوانات( گنجینه های زندگی ما زنان و فرزندان ماهستند، چرا باید نظاره گر خونریزی و جان دادن حیوان سر بریده باشند؟ چرا ما باید به دست خودمان آرامش روح و روان آنها را برهم بزنیم؟ آنها برای عزاداری به این مکان آمده اند.

3-      احتمال فرار دام در هنگام کشتار و آسیب دیدن جمعیت حاضر

4-      بروز مشکلات شرعی ناشی از پخش خون در محیط از لحاظ نجاست« خون از نظر دین و احکام دینی جز نجاسات می باشد و ریختن و جاری شدن آن روی معابر و خیبان سطح شهر باعث می شود معابر نجس شود و مردم و عزا دارن و وسایل نقلیه به سادگی از روی آن عبور کنند و از آنجا که اسقالت و موزاییک جزو برعکس خاک جزو پاک کننده ها نیستند به سادگی نجاست گسترش پیدا می کند. چرا ناخواسته و با سهل انگاری باعث نجاست حریم عزاداری خود شویم.

5-      نیاز به معاینه دام قبل از کشتار توسط دام پزشک و تایید سلامت آن می باشد که این امر در هیات ها رعایت نمی شود و امکان انتقال بیماری وجود دارد.

6-      عدم امکان فراهم نمودن تجهیزات شست وشو و دفع فاضلاب ناشی از کشتار دام در محل

7-      عدم حمل به موقع لاشه و انتقال و انجماد آن که این امر در فصل گرم سال باعث آلودگی گوشت می شود

8-      انتشار و افزایش حشرات و بوی نامطبوع به وسیله خون آب ها ی داخل جوی های آب

اقدامات پیشگیرانه مرکز بهداشت شهرستان اردکان

1-      ممانعت از کشتار دام خصوصا گاو و شتر در اماکن و خیابان ها

2-      نصب بنرهای آموزشی بزرگ بیرون از هیات ها

لازم به ذکر است هیات هایی که نکات مذکور را رعایت نمایند از آنها تثدیر به عمل خواهد آمد و از هیات هایی که به نکات فوق را رعایت نکنند از طرف مرکز بهداشت به دادگاه معرفی خواهند شد.

از تمامی خیران درخواست می شود در صورت لزوم دام زنده را در جلوی هیات چرخانده و سپس برای ذبح آن در کشتارگاه اقدام نمایند.

 از همکاری و اطلاعات خوبی که آقای برزگر مسوول بهداشت محیط در اختیار ما قرار دادند تشکر می کنیم.

پایان بخش مطلب در سوگ محرم

یا حضرت رسول حسین تو مظطر است          وی یک تن و روی زمین پر ز لشکر است

یا حضرت رسول ببین بر حسین خویش           کز هر طرف می نگرد تیغ و خنجر است

نویسنده: حبیب اکبری

/ 0 نظر / 23 بازدید