کفتار ( جانوران اردکان)

کفتار در ایران:
 در ایران نوعی کفتار زندگی می‌کند به نام کفتار ایرانی که در حقیقت همان کفتار راه راه است، این گونه در مناطق کویری شرق و جنوب شرق و مرکز ایران مشاهده می‌شود. هرچند که تعداد این گونه در ایران رو به کاهش است اما گاهاً حملاتی از جانب آنان به دام‌ها گزارش می‌شود!
ویژگی‌های ظاهری:
کفتارها معمولاً نیم تنه کوتاه و ساختار بدنی محکم و گرگ مانندی دارند، اما قسمت عقب بدن آنان پایین‌تر بوده و دست‌های بلندتری دارند و پشت آنان حالت خمیده‌ای دارد. جمجمه آنان شباهت زیادی به سگ‌سانان بزرگ دارد، اما بسیار بزرگ‌تر و سنگین‌تر است ولی قسمت‌های مربوط به صورت کوچکترند، کفتارها پنجه رو بوده و در هر پا چهار پنجه دارند و کف پایشان هم حالتی بادی و نرم مخصوص دویدن دارد. بدن آنان از پشم خاصی پوشیده شده که کم پشت و زمخت بوده و هیچ نوع پوشش زیرینی ندارد، تمام کفتارها یالی بلند دارند که از سر یا کتف شروع می‌شود، به استثنا کفتار خال‌دار همه کفتارها پوشش راه راه دارند. گوش‌های آنان حالتی ساده داشته و دور پایه‌های گوش‌ها مو دارند. ستون مهره‌ها و همچنین منطقه گردن حرکت پذیری محدودی دارد. کفتارها یک جفت دنده بیشتر از سگ‌سانان دارند و همچنین زبان آنان سطح بسیار خشن و زبری دارد، مثل گربه‌سانان بزرگ. در همه گونه‌های کفتارها جنس نر از ماده بزرگ‌تر است، اما کفتار خال‌دار برعکس است و ماده بزرگ‌تر و سنگین‌تر از نر است. و همچنین برخلاف دیگر کفتارها ، اندام‌های تناسلی کفتار خال‌دار ماده به جنس نر بسیار شبیه است. دندان‌های کفتار به گربه‌سانان شباهت زیادی دارد. هرچند بسیار قوی‌تر هستند تا به کفتار امکان پاره کردن گوشت مردار و شکستن استخوان را بدهد. دندان‌های نیش حالت برگشته دارند و تمام قدرت آرواره را به طعمه منتقل می‌کنند، برخلاف سگ‌ها که با دندان عقب استخوان را می‌شکنند اما دندان‌های نیش وجلوی کفتار آنقدر قوی هستند که می‌توانند به همراه دندان‌های عقبی استخوان را بشکنند، دندان‌های عقبی کفتار تحلیل رفته و حیوان دندان‌های زیادی در عقب ندارد اما همین تعداد هم برای شکستن استخوان کافیست، دیده شده که هر دو نوع کفتار خال‌دار و راه راه می‌توانند بدون اینکه حتی پوست را پاره کنند با دندان‌های خود و با یک گاز از گردن یک سگ‌سان را بکشند.
رفتارها:
کفتارها مثل گربه‌سانان خود را با لیس زدن تمیز می‌کنند، جفت‌گیری و آمیزش در کفتارها به شکل نامنظم و به دفعات متعدد و با وقفه‌های کوتاه میان هردفعه صورت می‌گیرد، برخلاف سگ‌سانان که عمل آمیزش در یک مرحله انجام می‌شود. درهنگام حمله سگ‌سانان و شیرها برخی گونه‌ها خود را به مردن می‌زنند اما کفتار خال‌دار حمله کرده و از خود دفاع می‌کند. کفتار خال‌دار صدای بلندی داشته و صداهای متفاوتی را از خود بروز می‌دهد. مثل زوزه، فریاد، صدایی مثل خنده، و ...
کفتار راه راه اما معمولا ساکت است و فقط یک صدای زوزه و یک صدای خنده دارد.
کفتار راه راه مردارخوار است. هرچند هراز گاهی به یک حیوان ضعیف که می‌داند از خودش ضعیف‌تر است هم حمله می‌کند و رژیمش را گاهی با میوه هم کامل می‌کند. کفتار خال‌دار هم گاهاً مردارخواری می‌کند، اما اساساً یک شکارچی گروهی فعال است که به تعقیب سم‌روهای متوسط‌القامه پرداخته و با دویدن و خسته کردن و جداکردن آنان از گروه به شکار می‌پردازد و از این لحاظ مانند سگ‌سانان است.
کفتارها به عنوان غذا و دارو:
کفتارها در برخی مناطق به عنوان غذا و دارو شکار می‌شوند، از جمله در ملل مسلمان مکتب شافعی که کفتار را به خاطر طبیعت همه چیز خوارش حلال می‌دانند. این طرز فکر به یونان باستان و رم برمی‌گردد، مردم در آن زمان معتقد بودند که برخی اعضای بدن کفتارها قدرتی دارند که می‌توانند شیطان را دور کند.
 
تصویر از لاشه کفتار که بر اثر تصادف جان باخته
 
 
این هم تصویر یک کفتار خالدار برای مشاهده تفاوت آن با کفتار راه راه
منبع
/ 2 نظر / 108 بازدید
charander

خارج از شوخی کدوم یکی از این حیوونها مال اردکانه؟؟؟؟ خودتون تا حالا هیچ تا از این حیوونها رو دیدین؟؟؟؟؟[تلفن][تلفن][چشمک]

مهدي

"خارج از شوخی کدوم یکی از این حیوونها مال اردکانه؟؟؟؟ خودتون تا حالا هیچ تا از این حیوونها رو دیدین؟؟؟؟؟" پـ نـ پـ اينا حيووناي اقيانوس منجمد شمالين اوردنشون اردکان يه کم هوا عوض کنن!!!