جاری شدن دوباره آب در رودخانه زاینده رود

سبزپرس – گروه منابع طبیعی: مدیرعامل شرکت آب منطقه ای اصفهان از جاری شدن دوباره آب در رودخانه زاینده رود از روز 15 آبان ماه جاری همزمان با عید سعید قربان خبر داد.

به گزارش سبزپرس و به نقل از پایگاه خبری وزارت نیرو، «محمدعلی طرفه» درخصوص جاری شدن دوباره آب در زاینده رود، اظهار داشت: با وجود خشکسالی های شدید در چهار سال گذشته و کاهش 40 تا 50 درصدی میزان بارندگی ها و به تبع آن کاهش حجم آب سد زاینده رود، برنامه توزیع آب در سال آبی 90 - 89 با وجود فشارهای بسیار زیاد مدیریت شد.
وی با بیان آنکه با اقدام های صورت گرفته تأمین آب شرب مطمئن از سد زاینده رود محقق شد، افزود: با توجه به این اقدام ها و صرفه جویی های صورت گرفته، آب بخش صنعت نیز تأمین شد ضمن آنکه باغ های غرب اصفهان به صورت ونش بندی (هر ماه یک هفته) آبدهی شد. 
وی اظهار داشت: یکی از اهداف مهم برنامه ابلاغی و اجرایی توزیع آب در سال گذشته حفظ و ذخیره آب سد زاینده رود بود تا آب مورد نیاز کشت پاییزه حقابه داران شرق اصفهان تامین شود که این کار انجام گرفت و در زمان حاضر شرایط انجام تعهد تعریف شده را داریم. 
یه گفته وی، براساس برنامه ابلاغی وزارت نیرو و مصوبه ستاد مدیریت خشکسالی و هماهنگی انجام گرفته با مسئولان استان و نمایندگان کشاورزان شرق اصفهان، خروجی آب سد زاینده رود جهت آغاز کشت پاییزه در روز 15 آبان ماه جاری به نحوی افزایش می یابد که آب رودخانه زاینده رود جاری شود.
وی پیش بینی کرد: پس از جاری شدن آب رودخانه زاینده رود، حدود 48 ساعت بعد آب به شهر اصفهان خواهد رسید. 
وی ابراز امیدواری کرد: با بارش های خوب پاییزی حیات زاینده رود تداوم یافته و از خشک شدن مجدد این رودخانه جلوگیری شود.
طرفه حجم آب سد زاینده رود را در زمان باز شدن آب حدود 375 میلیون مترمکعب عنوان کرد.
به گزارش سبزپرس، اعلام خبر جاری شدن آب در حالی است که فعالان محیط زیست اصفهان می گویند که جاری بودن آب زاینده رود به این شکل، تنها 35 روز به طول خواهد انجامید. آنها می گویند که شرکت آب منطقه ای استان اصفهان با بازکردن دریچه سدها، 35 روز آب را در زاینده رود به جریان خواهد انداخت.

/ 1 نظر / 9 بازدید
نخذشی

http://mobile4548.persianblog.ir/ خوب بود