شیوخ عرب در کمین هوبره‌های کاشمر

رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان کاشمر با بیان اینکه در حال حاضر هوبره از جمله حیواناتی است که در زمره پرندگان حمایت شده قرار دارد، گفت: علاقه شیوخ عرب به این پرنده، موجب شده در معرض خطر انقراض قرار بگیرد. 

 مهندس توکلی در گفت‌وگو با (ایسنا) - منطقه خراسان، افزود: شکار بی‌رویه، وجود دشمنان طبیعی مانند روباه، شاهین و بالابان و تخریب زیستگاه از جمله عواملی دیگری است که موجب کاهش جمعیت این پرنده شده است.
وی همچنین به مشخصات این پرنده اشاره و اظهار کرد: این پرنده دارای پر و بال قهوه‌ای شنی با زیر تنه خاکستری سفید همراه با دسته پرهای سیاه و سفید بلند است که از دو طرف گردن آویزان بوده و حالت دامن مانند دارد؛ چشم‌هایش زرد و درشت است و هنگام قوز کردن هماهنگی کاملی با محیط اطراف خود دارد.
وی ادامه داد: انتهای شاهپرهای بال سیاه بوده که در زمستان سطح پشتی شاهپرهای ثانویه سفید رنگ می‌شود، پروازی سنگین و آهسته و بال‌هایی باریک و دم نسبتا بلندی دارد؛ همچنین دارای گردن و پاهای نسبتا بلند و منقاری سخت است.
رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان کاشمر با اعلام اینکه زیستگاه این پرنده در مناطق شنی و تپه ماهورهای شن زاری، بیابان‌ها و نواحی کویری با بوته‌های پراکنده یا علف‌های کوتاه و حاشیه گندم زارها بوده و روی زمین لانه‌سازی می‌کند، اظهار داشت: پراکنش این پرنده در ایران به صورت بومی و مهاجر دیده می‌شود که در دشت‌های جنوب کاشمر هم مشاهده شده است.
وی در خصوص عادات و رفتار این پرنده گفت: این گونه جانوری به آرامی گام برمی‌‎دارد، اغلب خود را از دید دیگران مخفی می‌کند، در هنگام احساس خطر به سرعت می‌دود و کمتر پرواز می‌کند، در هنگام تولید مثل منزوی شده ولی بقیه اوقات در گروه‌های کوچک و به صورت اجتماعی دیده می‌شود و صدای این پرنده بسیار آرام است.

http://iren.ir/Nsite/FullStory/?Id=6684

/ 0 نظر / 15 بازدید