ماه رمضان و یک معضل محیط زیستی

آمد رمضان و مقدمش بوسیدم/در رهگذرش طبق طبق گل چیدم

من با چه زبان شکر بگویم که به چشم/یک بار دگر ماه خدا را دیدم

امروزه مشکلاتی که توسط ظروف یکبار مصرف برای مردم و محیط زیست ایجاد می شود بر کسی پوشیده نیست. اما با توجه به اینکه این ماه عزیز چند سالی است در ماه های گرم قرار گرفته است دادن شربت به هنگام افطار در اکثر مساجد که به یک رسم پسندیده تبدیل شده است استفاده از ظروف یکبار مصرف پلاستیکی را به شدت افزایش داده است. هر شب مقادیر زیادی لیوان یکبار مصرف در شهر اردکان استفاده می شود و بعد بدون اینکه بازیافتی صورت بگیرد جمع آوری شده و در گود زباله دفن می شوند. با این کار از یک طرف سرمایه ملی را از بین می بریم و طرف دیگر میراثی آلاینده برای چندین نسل پس از خود به جای می گذاریم. اما آیا این مشکل بدون راه حل است یا ما همیشه عادت کرده ایم راحت ترین راه کار را حتی اگر بدترین باشد انتخاب کنیم.....

برای عدم استفاده از لیوان یکبار پلاستیکی دو راه حل وجود دارد:

1- استفاده از ظروف چند بار مصرف

2- استفاده از ظروف یکبار مصرف سلولزی

احتمالا اکثر ما اگر قرار باشد برای لیوان یکبار مصرف جایگزینی پیدا کنیم راه کار اول را بیشتر می پسندیم. اما باید بدانیم را هکار اول نیز برای شهری مثل اردکان و استانی مثل استان یزد که به قول مسوولان وضعیتشان از کم آبی به بی آبی تغییر کرده است مناسب نیست. حال فقط یک راه حل مانده است. 

استفاده از ظروف سلولزی:

استفاده از این ظروف از جهت زیست تخریب پذیر بودن ، رعایت نکات بهداشتی و عدم نیاز به اصراف آب از دو نوع ظروف قبلی بهتر است. اما دارای یک مشکل جدی می باشد و آنهم هزینه حدود 5 برابری آن می باشد. اما واقعیت این است پرداخت این هزینه به مراتب بهتر از هزینه های قبلی می باشد اما باید به نوعی استارت کار توسط بعضی از مسوولین زده شود. برای مثال می توان از صنایع شهرستان خواست تا تبلیغات خود را بر روی این لیوان ها چاپ کرده و در اختیار مساجد قرار دهند.

توجه داشته باشید این نوشته خرد فقط برای یادآوری شما خوانندگان می باشد. امید است با تفکر در این باب مسئله را از جهت های مختلف بررسی کنید و به راهکارهای کاربردی تری دست یابید و ما را برای رفع این مشکل یاری نمایید.

منتظر نظرات شما هستیم

/ 0 نظر / 9 بازدید