مشاهده سه قلاده یوز ایرانی در دره انجیر اردکان

 به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست استان یزد،مامورین یگان حفاظت محیط زیست شهرستان اردکان مستقر در پناهگاه حیات وحش دره انجیر در حین گشت وکنترل در محدوده پناهگاه حیات وحش دره انجیر متوجه رد تازه چند قلاده یوزپلنگ که از مسیر شکارگاه نی باز با عبور از جاده آسفالت خرانق به ساغند به سمت دره انجیر رفته بودند شدند که پس از رد زنی و گشت وکنترل در نزدیکی آب انبار جلاوی موفق به مشاهده 3 قلاده یوزپلنگ که به سمت دهانه کوه در حرکت بودند می شوند که بدلیل دور بودن موفق به عکسبرداری از آنها نشدند.

انجمن دوستداران محیط زیست اردکان: همانطور که در متن گزارش نوشته شده است سه قلاده یوز از جاده آسفالت خرانق عبور کرده اند. طبق گفت و گویی که مدتی پیش با جواد شکوهی سر محیط بان پناهگاه دره انجیر اردکان داشتم او از این خطر برای ما حرف زد. آقای جواد شکوهی گفت متاسفانه یوز ها زیاد از عرض این جاده عبور می کنند و ما با رد زنی رد پاها متوجه شدیم که تقریبا اکثر موارد از یک مسیر خاص از جاده عبور می کنند. با توجه به اینکه در چند سال پیش هم یک قلاده یوز در این جاده تلف شده جواد شکوهی راهکارهایی را برای کاهش درصد این اتفاق به بخشداری خرانق ارائه داده اند اما متاسفانه تا کنون در این مورد کاری انجام نشده است. 

راهکارهای سر محیط بان با تجربه دره انجیر اردکان از این قرار بود. 1- با توجه به اینکه تقریبا محل عبور یوزها از جاده مشخص است آن قسمت را با ایجاد دست انداز باعث کاهش سرعت خودروهای عبوری شوند.2- در حاشیه جاده تابلوهای هشدار دهنده نصب کنند3- در ورودی های اصلی این جاده بروشرهایی مرتبط با این موضوع پخش شود.

با توجه به اینکه این راهکارها به نظر موثر می آید از مسوولان مربوطه خواستاریم تا قبل از اینکه دوباره حادثه ناگواری در این محور پیش آید به این پیشنهادات جامه عمل بپوشانند.

/ 1 نظر / 28 بازدید
مهدی : حامی حیات وحش

ضمن عرض خسته نباشید.. باتوجه به اینکه مسیر عبوراحتمالی یوزها مشخص وهمیشه ازیک مسیر از عرض خطرناک جاده عبورمیکنند...پس چرا اقدام به ایجادیک زیرگذر برای عبور این گونه ارزشمند نمیکنند؟؟؟؟!!! باید حتما چند فاجعه رقم بخورد تا شاید انجمن حمایت ازیوزپلنگ اسیائی وسازمان حفاظت ازمحیط زیست بخودشان بیایند؟؟؟ واقعا متاسفم...افسوس وبازهم افسوس....