دامدار مسئولیت پذیر به گربه جنگلی که ده شترمرغ را تلف کرده بود آسیبی نرساند

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: اوائل هفته گذشته صاحب یک مزرعه پرورش شترمرغ در شهرستان ازنا در استان لرستان متوجه تلف شدن تعدادی از شترمرغ های نابالغ خود می شود.

بررسی ها نشان می داد شترمرغ ها بر اثر حمله یک حیوان وحشی خفه شده اند.

پس از چند روز تعداد شترمرغ های تلف شده به ده عدد افزایش یافت و کارگران مزرعه متوجه ورود شبانه نوعی گربه بزرگ جثه به داخل محوطه نگهداری شترمرغ های نابالغ شدند.

پس از افزایش تلفات، آقای مرتضی باقری صاحب مزرعه، اداره محیط زیست شهرستان ازنا را در جریان می گذارد تا نسبت به حل این معضل چاره اندیشی کنند.

رئیس اداره محیط زیست شهرستان ازنا در این باره گفت: پس از اطلاع از حوادث رخ داده به مدت دو شب در مزرعه شترمرغ کمین کردیم تا اینکه شب دوم با کمک نور چراغ قوه متوجه یک گربه شدیم که وارد محوطه نگهداری شترمرغ های نابالغ شد اما موفق به زنده گیری حیوان نشدیم.

منصور درویشی افزود: صاحب مزرعه یک تله زنده گیری تعبیه کرده بود و لاشه یکی از شترمرغ ها را درون تله قرار داد تا گربه را به دام بیاندازد.

دو روز بعد آقای مرتضی باقری صاحب مزرعه با اداره محیط زیست تماس گرفته و اعلام نمود گربه جنگلی شب گذشته وارد مزرعه شده و درون قفس گرفتار شده است.

منصور درویشی گفت: وقتی به محل مراجعه نمودیم صاحب مزرعه هیچ آسیبی به گربه جنگلی وارد نکرده بود و حیوان را در سلامت کامل به ما تحویل داد.

گربه جنگلی به دام افتاده که بسیار سرحال و البته پرخاشگر بود پس از تحویل به اداره محیط زیست و اطمینان کارشناسان از سلامت کامل به زیستگاه طبیعی خود در پناهگاه حیات وحش ازنا منتقل شده و در طبیعت رهاسازی گردید.

در حال حاضر قیمت هر عدد شترمرغ نابالغ بر اساس وزن حدود ۶۰۰ الی ۷۰۰ هزار تومان می باشد که تلف شدن ۱۰ عدد شترمرغ خسارت بزرگی برای یک واحد تولیدی صنعتی به شمار می رود.

صاحبان این مزرعه درحالیکه می توانستند براحتی گربه جنگلی را در همان روزهای نخست و یا پس از بدام افتادن از بین ببرند روزها صبر کرده و ترجیح دادند موضوع را با اداره محیط زیست در میان بگذارند و با وجود تلف شده ۱۰ عدد از شترمرغ ها از آسیب رساندن به این گونه با ارزش خودداری نمودند.

رئیس اداره محیط زیست شهرستان ازنا گفت: البته در این زمینه پرونده ای تشکیل شده است تا خسارت وارده به صاحبان مزرعه برآورد شده و به آنان پرداخت شود.

/ 0 نظر / 23 بازدید