درد دلی در پی حضور دکتر لاریجانی برای افتتاح واحدهای صنعتی اردکان

 

آقای دکتر لاریجانی زمانی که شما در حال افتتاح پروژه نیروگاه سیکل ترکیبی و بازدید از طرح‌های فولاد اردکان بودید نمی‌دانم تا چه حد از آسیب‌های مختلف این مکان‌ها به مردم شهرستان اردکان آگاهی داشتید....

آیا میدانید که با چیدن هر رمان و افتتاح کارخانه ای آلاینده در این شهر، به افزایش بیماری‌ها ، کاهش کیفیت سطح زندگی ، تخریب فرهنگ و... که درنهایت به کاهش طول عمر مردم اردکان می‌انجامد .

کارخانه‌هایی که شما از آن‌ها بازدید کردید اگر در حاشیه دریای عمان و خلیج همیشه فارس بودند و همچنین هرکدامشان به‌اندازه چندین شهر از هم دیگر فاصله داشتند موجب مباهات و خوشنودی همه ملت بود اما حالا اکثر آن‌ها فقط موجبات آزردگی مردم شهرستان اردکان و چه‌بسا استان یزد را رقم‌زده‌اند.

آقای لاریجانی آیا میدانید که هرکدام از این کارخانه‌های فولاد از چند جهت زندگی مردم این شهرستان را در آینده نزدیک مختل خواهد کرد و فقط اگر کمی علم آمایش سرزمین و تصمیمات مدبرانه جای رانت و رانت‌خواری گرفته بود جای هیچ‌کدام از این صنایع در شهر ما نبود.

آیا میدانید که هرکدام از این کارخانه‌ها ، نفس کشیدن را سخت‌تر می‌کنند ، امراض نا علاج را به جان مردم می‌اندازند ، آبی که از میلیون‌ها سال پیش برای روز مبادا ذخیره داشتیم را می‌بلعند ،  با احداث شبکه فاضلاب و برداشت بی رویه از چاه‌های فسیلی سقف خانه‌ها را بر روی سرمان خراب می‌شود ،  کشاورزی و درختان انار و پسته که محصولات معروف شهر ما هستند نابود می شود ، آلودگی زمین و آب را برایمان فراهم میکند، زمینه مهاجرت قشر پایین را به این شهر فراهم می کند و در نتیجه اختلاط فرهنگی به وجود آمده و هر روز شاهد ناهنجاری های اجتماعی در سطح شهر هستیم کهدر گذشته هیچکدام وجود نداشت و این باعث ناراحتی هر دو گروه یعنی هم مهاجرین و هم مردم اردکان را فراهم آورده است.

آقای لاریجانی حیف شد که اواخر پاییز برای افتتاح نیروگاه سیکل ترکیبی آمدید. ای‌کاش در تابستان ، بهار اوایل پاییز یا اواخر زمستان می‌آمدید و آنگاه‌که زیر پرتوی های جان‌بخش و قدرتمند خورشید در این شهر قرار می‌گرفتید دیگر نیاز نبود ما بگوییم بلکه خود متوجه میشدید که این شهر با این کلکسیون صنایع آلاینده دیگر نیاز به این‌یک قلم صنعت آلاینده جامانده نداشت و می‌توانست با داشتن اراضی وسیع بیابانی و خورشیدی که فقط چند روز از سال پشت ابر پنهان است دارای بزرگ‌ترین نیروگاه خورشیدی خاورمیانه باشد. نیروگاهی که انگار به‌اشتباه سر از تبریز با آن هوای سرد و روزهای ابری درآورد...

آقای لاریجانی می‌دانم که شما هیچ‌کدام از این‌ها را نمی‌دانستید و توقع هم این نیست که شما بدانید و بنابراین لاجرم از دیدن این صنایع در یک شهر استقبال زیادی خواهید نمود اما روی صحبتم باکسانی هست که میدانستند اما به خاطر منفعت طلبی های خود و در حالی که اکثرشان در سال چند روز بیشتردر این شهر ساکن نیستند و با رانت و رانت خواری که بعضی از نمایندگان مجلس نیز مدعی آن شده اند در تلاش کامل برای نابودی شهری که زمانی توطن علما و فضلابود و انگار فردا فقط قرار است خوابگاه کارگران باشد و بس.

آقای لاریجانی ای‌کاش به همین‌قدر اکتفا می‌کردند و ای‌کاش مجوز احداث 18 کارخانه فولاد جدید دروغ باشد اما ....  

/ 0 نظر / 28 بازدید